Rozszerzenie pliku DOL

DOL

Co to jest plik DOL?

Rozszerzenie pliku DOL

Pliki zawierające rozszerzenie pliku DOL są zwykle powiązane z plikami wykonywalnymi Gamecube. Nintendo Gamecube to system gier wideo, który został stworzony przez Nintendo i wydany w 2001 roku. System sprzedał się w ponad 21 milionach sztuk na całym świecie.

Pliki DOL skojarzone z konsolą Nintendo Gamecube zawierają plik gry skopiowany z kasety z grą Gamecube. Podczas gdy wkłady do gier miały być odtwarzane w rzeczywistym systemie Gamecube, pliki DOL utworzone z tych wkładek pozwalają użytkownikowi grać w grę na komputerze za pomocą aplikacji emulującej Gamecube.

Jak otworzyć plik DOL?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Dolphin a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Dolphin

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Dolphin, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem DOL to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z DOL. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki DOL

MAC OS
MAC OS

Krok 2. Powiąż Dolphin z rozszerzeniem pliku DOL

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku DOL. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku DOL, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików DOL” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami DOL.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików DOL. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik DOL jest zainfekowany - Kiedy plik DOL jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik DOL podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem DOL
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik DOL już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Dolphin i otwarcia pliku DOL.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik DOL nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik DOL.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi DOLPHIN.

Rozszerzenia plików podobne do DOL