Rozszerzenie pliku EPUB

EPUB

Co to jest plik EPUB?

Rozszerzenie pliku EPUB

Rozszerzenie pliku EPUB jest często nadawane plikom utworzonym przez aplikacje korzystające z formatu pliku Open eBook XML. Pliki te składają się z trzech otwartych standardów, w tym formatu otwartego opakowania, struktury otwartej publikacji i formatu otwartego kontenera.

Format pliku EPUB umożliwia wydawcom eBooków tworzenie niezaszyfrowanych cyfrowych eBooków z możliwością ponownego wlewania. Pliki EPUB składają się z pliku ZIP zawierającego zawartość eBooka i pliku XML opisującego zawartość samego pliku ZIP.

Aby czytać eBook, który został opublikowany w formacie pliku EPUB, musisz mieć kompatybilny czytnik eBook.

Jak otworzyć plik EPUB?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Adobe Digital Editions a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Adobe Digital Editions

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Adobe Digital Editions, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem EPUB to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z EPUB. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki EPUB

Krok 2. Powiąż Adobe Digital Editions z rozszerzeniem pliku EPUB

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku EPUB. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku EPUB, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików EPUB” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami EPUB.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików EPUB. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik EPUB jest zainfekowany - Kiedy plik EPUB jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik EPUB podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem EPUB
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik EPUB już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Adobe Digital Editions i otwarcia pliku EPUB.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik EPUB nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik EPUB.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ADOBE DIGITAL EDITIONS.

Rozszerzenia plików podobne do EPUB