Rozszerzenie pliku OPD

OPD

Co to jest plik OPD?

Rozszerzenie pliku OPD

Rozszerzenie pliku OPD (dokument OmniPage) jest używane w dokumentach generowanych i / lub zapisywanych za pomocą oprogramowania do skanowania OmniPage. OmniPage jest jednym z pionierskich programów w głównym nurcie optycznego rozpoznawania znaków (OCR). Wprowadzony na rynek przez Caere Corporation na początku lat 80-tych, OmniPage był stale rozwijany w celu zwiększenia jego zdolności dostosowywania się do zmieniających się trendów w systemie operacyjnym. OmniPage jest teraz częścią Nuance Communications i jest obsługiwany przez różne platformy komputerowe, w tym Windows 7 i Windows 8.

Plik OPD to typ pliku dokumentu, który zwykle obejmuje obrazy, zeskanowane obrazy, teksty i opisy układów. Korzystając z oprogramowania OmniPage, użytkownik może łatwo przeglądać zeskanowane pliki i edytować je zgodnie z własnymi preferencjami.

Rozszerzenie pliku OPD jest również uważane za zastrzeżony typ pliku, do którego można uzyskać dostęp i modyfikować tylko za pomocą programów OmniPage. Edycja dokumentów w innych programach OCR może być niemożliwa, ponieważ pliki .Odd są chronione DRM.

Jak otworzyć plik OPD?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Durango Interferometry Software a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Durango Interferometry Software

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Durango Interferometry Software, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem OPD to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z OPD. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki OPD

Krok 2. Powiąż Durango Interferometry Software z rozszerzeniem pliku OPD

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku OPD. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku OPD, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików OPD” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami OPD.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików OPD. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik OPD jest zainfekowany - Kiedy plik OPD jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik OPD podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem OPD
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik OPD już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Durango Interferometry Software i otwarcia pliku OPD.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik OPD nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik OPD.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi DURANGO INTERFEROMETRY SOFTWARE.

Rozszerzenia plików podobne do OPD