Rozszerzenie pliku PKPASS

PKPASS

Co to jest plik PKPASS?

Format pliku PKPASS został opracowany przez Apple dla aplikacji Passbook. Pliki z rozszerzeniem PKPASS są klasyfikowane jako pliki zakodowane i zaszyfrowane. Apple iOS 6 i nowsze wersje są dostarczane w pakiecie z aplikacją Apple Passbook, która zapewnia użytkownikom narzędzia do zarządzania elektronicznymi kartami lojalnościowymi, biletami filmowymi, kartami pokładowymi i tak dalej.

Zawartość tych plików PKPASS może obejmować zaszyfrowane obrazy PNG, dane podpisu i pliki JSON, które są powiązane z kartą pokładową, biletem do filmu lub danymi karty lojalnościowej w aplikacji Apple Passbook. Dane te są zwykle przesyłane pocztą e-mail do i ze źródła danych oraz aplikacji Apple Passbook.

Aby otworzyć plik PKPASS, użytkownik musi mieć kompatybilne urządzenie, które działa na Apple iOS 6 lub nowszym z aplikacją Apple Passbook. Należą do nich nowsze modele Apple iPhone i iPad. Tych plików PKPASS nie można otworzyć bez aplikacji Apple Passbook.

Jak otworzyć plik PKPASS?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Apple Passbook a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Apple Passbook

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Apple Passbook, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem PKPASS to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z PKPASS. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki PKPASS

Android
Android

Krok 2. Powiąż Apple Passbook z rozszerzeniem pliku PKPASS

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku PKPASS. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku PKPASS, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików PKPASS” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami PKPASS.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików PKPASS. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik PKPASS jest zainfekowany - Kiedy plik PKPASS jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik PKPASS podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem PKPASS
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik PKPASS już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Apple Passbook i otwarcia pliku PKPASS.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik PKPASS nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik PKPASS.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi APPLE PASSBOOK.

Rozszerzenia plików podobne do PKPASS