Rozszerzenie pliku QXD jest powiązane z plikami używanymi w oprogramowaniu QuarkXpress Desktop Publishing. Plik QXD to plik układu strony, który zawiera sformatowany tekst i obrazy, a także właściwości dokumentu używane do tworzenia formularzy początkowych i planów dla gazet, czasopism, ulotek, książek i broszur.
QuarkXpress to oprogramowanie przeznaczone do uruchamiania w systemie Microsoft Windows oraz Apple Mac. Jest to przydatne oprogramowanie, które zaspokaja potrzeby formatowania związane z publikowaniem, kreatywnym projektowaniem i układem strony, drukowaniem i produkcją, przetwarzaniem tekstu, projektowaniem stron internetowych i PPML, XML oraz publikowaniem niezależnym od mediów.
QuarkXPress jest powszechnie używany przez projektantów i duże wydawnictwa do tworzenia różnorodnych układów, od ulotek po projekty multimedialne wymagane dla czasopism, gazet, katalogów i wszelkich innych mediów drukowanych.
Rozszerzenie pliku QXD jest używane w programie QuarkXpress 5 i wcześniejszych wersjach. W przypadku QuarkXPress w wersji 6 i nowszych używają teraz rozszerzenia pliku .Qxp, ale stare pliki QXD można wyeksportować do plików .Qxp przy użyciu tego samego wspomnianego oprogramowania. Pliki QXD można również otwierać za pomocą Adobe InDesign z wtyczką Q2ID.
Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie QuarkXPress a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.
Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania QuarkXPress, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem QXD to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z QXD. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.
Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku QXD. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.
Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.
Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików QXD. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.
Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi QUARKXPRESS.