Format SVGZ lub skompresowany skalowalny format grafiki wektorowej, który jest najczęściej powiązany z plikami pochodzącymi z SVG (Scalable Vector Graphics). Pliki SVGZ zawierają dane graficzne w formacie SVG. „Z” w nazwie rozszerzenia oznacza „spakowany” i oznacza, że plik jest skompresowany.
Obrazy oparte na SVG, szczególnie ich cechy są kodowane i definiowane w plikach tekstowych XML. Można je przeszukiwać, indeksować, skryptować i kompresować. Chociaż obraz SVG można tworzyć i edytować za pomocą dowolnego edytora tekstowego, zwykle są one tworzone za pomocą różnych aplikacji do rysowania
Przeglądarki internetowe - w tym Mozilla Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera i Safari, obsługują, przynajmniej do pewnego stopnia, obsługę plików graficznych SVG.
Skalowalna grafika wektorowa (SVG) to format obrazu wektorowego oparty na języku XML. Powszechnie stosowany w grafice dwuwymiarowej, która zapewnia animację i interaktywność. SVG został zaprojektowany jako otwarty standard i został opracowany przez konsorcjum World Wide Web Consortium (W3C) od 1999 roku.
Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Adobe Illustrator a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.
Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Adobe Illustrator, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem SVGZ to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z SVGZ. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.
Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku SVGZ. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.
Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.
Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików SVGZ. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.
Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ADOBE ILLUSTRATOR.