Plik AAX jest formatem używanym przez produkty audio, które są sprzedawane i sprzedawane przez Audible Incorporated. Audible jest jedną ze spółek zależnych należących do Amazon. Jego podstawową funkcją biznesową jest sprzedaż różnych cyfrowych materiałów audio, takich jak audiobooki, wersje audio czasopism i gazet, programy telewizyjne i audycje radiowe. Te cyfrowe produkty audio są zakodowane w formacie AAX, do którego można uzyskać dostęp za pomocą popularnego oprogramowania audio lub multimedialnego (eG Apple iTunes, Amazon Kindle) oraz przenośnych odtwarzaczy multimedialnych (eG Apple iPod i Microsoft Zune).
Pliki audio AAX są zwykle chronione DRM. Prawo do konwersji i modyfikacji plików AAX jest zastrzeżone i zastrzeżone dla producentów lub właścicieli.
Trwa spór dotyczący wykorzystania plików chronionych DRM i nie jest całkowicie jasne, czy można je traktować jak materiały chronione prawem autorskim. Chociaż w przypadku problemów związanych z ochroną pliki AAX można konwertować na bardziej popularne formaty, takie jak .Mp3, za pomocą licencjonowanego oprogramowania konwertującego.
Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie iTunes a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.
Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania iTunes, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem AAX to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z AAX. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.
Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku AAX. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.
Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.
Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików AAX. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.
Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ITUNES.