Rozszerzenie pliku AAC

AAC

Co to jest plik AAC?

Rozszerzenie pliku AAC

AAC to skrót od Advanced Audio Coding. Pliki zawierające rozszerzenie pliku AAC zwykle zawierają skompresowane pliki audio. Format pliku AAC został znormalizowany przez ISO i IEC i jest zgodny ze specyfikacjami plików MPEG-2 i MPEG-4.

Format pliku AAC jest podobny do formatu MP3, jednak pliki AAC oferują ulepszone kodowanie, prostszy bank filtrów, obsługę wielokanałowego dźwięku i lepszą jakość dźwięku. Podczas gdy pliki MP3 mają zauważalne zniekształcenie dźwięku z powodu algorytmów kompresji używanych przez format plików MP3, jakość plików AAC jest prawie niemożliwa do odróżnienia od oryginalnego źródła dźwięku.

Pliki AAC są zwykle powiązane z aplikacją Apple iTunes.

Jak otworzyć plik AAC?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie iTunes a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj iTunes

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania iTunes, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem AAC to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z AAC. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki AAC

Krok 2. Powiąż iTunes z rozszerzeniem pliku AAC

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku AAC. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku AAC, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików AAC” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami AAC.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików AAC. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik AAC jest zainfekowany - Kiedy plik AAC jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik AAC podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem AAC
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik AAC już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji iTunes i otwarcia pliku AAC.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik AAC nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik AAC.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ITUNES.

Rozszerzenia plików podobne do AAC