Rozszerzenie pliku ADR

ADR

Co to jest plik ADR?

Rozszerzenie pliku ADR

Rozszerzenie pliku ADR jest używane w przypadku cyfrowego formatu pliku wideo. Te pliki ADR nazywane są również plikami modułu losowego wygaszacza ekranu After Dark. Format pliku ADR został stworzony przez Berkeley Systems w 1989 roku dla ich pakietu programów wygaszacza ekranu After Dark, które zostały zaprojektowane dla komputerów Apple Macintosh.

Berkeley Systems opracował także w 1991 roku swoje wersje wygaszaczy ekranu After Dark na komputery z systemem Windows. Stworzyli również wersję formatu pliku ADR, która może działać w środowiskach Microsoft Windows. Te pliki ADR zawierają cyfrowe filmy wideo i kod, które umożliwiają automatyczne odtwarzanie cyfrowych treści wideo, gdy komputer jest bezczynny przez określony czas. Niektóre wersje tych narzędzi wygaszacza ekranu After Dark są również wyposażone w funkcje blokowania hasła.

Pakiet programów wygaszacza ekranu After Dark firmy Berkeley Systems można wykorzystać do otwierania i przeglądania zawartości tych plików ADR. Nie ma znanych aplikacji, które byłyby w stanie wyeksportować te pliki ADR do innych bardziej standardowych cyfrowych formatów plików wideo.

Jak otworzyć plik ADR?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Opera a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Opera

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Opera, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem ADR to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z ADR. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki ADR

Windows
Windows
MAC OS
MAC OS
Linux
Linux

Krok 2. Powiąż Opera z rozszerzeniem pliku ADR

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku ADR. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku ADR, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików ADR” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami ADR.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików ADR. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik ADR jest zainfekowany - Kiedy plik ADR jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik ADR podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem ADR
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik ADR już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Opera i otwarcia pliku ADR.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik ADR nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik ADR.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi OPERA.

Rozszerzenia plików podobne do ADR