Rozszerzenie pliku AEX

AEX

Co to jest plik AEX?

Rozszerzenie pliku AEX

Rozszerzenie pliku AEX jest powszechnie używane w plikach związanych z aplikacją szyfrującą Pretty Good Privacy (PGP) dla Microsoft
Windows Pliki z rozszerzeniem AEX są identyfikowane jako zakodowane pliki szyfrowania, które służą do ochrony komunikacji użytkowników,
wiadomości e-mail, pliki, katalogi i partycje całego dysku. Zawiera również protokoły uwierzytelniania danych i analizy bezpieczeństwa.
Pliki AEX są również używane w niektórych programach zabezpieczających do wykrywania anomalii i wirusów w przychodzącej komunikacji elektronicznej.

PGP lub Pretty Good Program to program wykorzystujący algorytm szybkiego szyfrowania, który jest wykorzystywany do szyfrowania i deszyfrowania wiadomości e-mail za pośrednictwem
Internet. Służy również jako oprogramowanie do uwierzytelniania wiadomości z podpisami cyfrowymi i zaszyfrowanymi przechowywanymi plikami. PGP również używa
systemy kluczy publicznych do generowania plików AEX. Ten system wymaga od każdego użytkownika klucza szyfrowania, który jest publicznie znany oraz klucza prywatnego
który jest znany tylko użytkownikowi. Użytkownik może zaszyfrować wiadomość przed wysłaniem jej do kogoś przy użyciu swojego klucza publicznego. Kiedy drugi
użytkownik otrzymuje wiadomość, może ją odszyfrować za pomocą własnego klucza prywatnego.

Jak otworzyć plik AEX?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Alpha Five a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Alpha Five

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Alpha Five, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem AEX to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z AEX. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki AEX

Windows
Windows

Krok 2. Powiąż Alpha Five z rozszerzeniem pliku AEX

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku AEX. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku AEX, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików AEX” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami AEX.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików AEX. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik AEX jest zainfekowany - Kiedy plik AEX jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik AEX podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem AEX
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik AEX już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Alpha Five i otwarcia pliku AEX.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik AEX nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik AEX.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ALPHA FIVE.

Rozszerzenia plików podobne do AEX