Rozszerzenie pliku CRC

CRC

Co to jest plik CRC?

Rozszerzenie pliku CRC

CRC to skrót od Cyclic Redundancy Check. Pliki zawierające rozszerzenie pliku CRC służą do przechowywania kodu CRC dla podzielonego archiwum plików.

Te pliki CRC są tworzone przez narzędzie do zarządzania plikami Total Commander, które jest używane w systemach operacyjnych Windows. Total Commander jest podobny do narzędzia Eksploratora Windows, ale umożliwia użytkownikom dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak kompresja i dekompresja plików oraz dostęp do serwerów FTP.

Pliki CRC używane przez tę aplikację potwierdzają, że pliki z podzielonego archiwum zostały prawidłowo przywrócone do oryginalnego pliku oraz że nie brakuje żadnych informacji ani nie są one uszkodzone po rozpakowaniu plików i przywróceniu archiwów z podzielonych woluminów.

Jak otworzyć plik CRC?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Total Commander a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Total Commander

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Total Commander, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem CRC to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z CRC. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki CRC

Krok 2. Powiąż Total Commander z rozszerzeniem pliku CRC

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku CRC. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku CRC, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików CRC” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami CRC.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików CRC. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik CRC jest zainfekowany - Kiedy plik CRC jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik CRC podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem CRC
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik CRC już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Total Commander i otwarcia pliku CRC.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik CRC nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik CRC.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi TOTAL COMMANDER.

Rozszerzenia plików podobne do CRC