Rozszerzenie pliku CRYPT

CRYPT

Co to jest plik CRYPT?

Te pliki CRYPT są generowane przez oprogramowanie WhatsApp, które jest komunikatorem przeznaczonym dla urządzeń mobilnych. To oprogramowanie jest kompatybilne z powszechnie używanymi platformami mobilnymi, takimi jak Android i iOS.

Dane historii czatów są przechowywane przez oprogramowanie WhatsApp w tych plikach CRYPT, które są zaszyfrowanymi plikami bazy danych SQLite z rozszerzeniem CRYPT. W zależności od wersji WhatsApp na urządzeniu mobilnym pliki te mogą mieć rozszerzenie CRYPT, CRYPT2, CRYPT3, CRYPT4, CRYPT5, CRYPT6, CRYPT7 i tak dalej.

Te pliki CRYPT zostały zaprojektowane do otwierania za pomocą przeglądarki wiadomości i historii czatów WhatsApp. Niektóre programy do edycji tekstu mogą otwierać te pliki CRYPT, ale najlepiej zostawić je w spokoju.

Jak otworzyć plik CRYPT?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie WhatsApp Tri-Crypt a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj WhatsApp Tri-Crypt

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania WhatsApp Tri-Crypt, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem CRYPT to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z CRYPT. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki CRYPT

Krok 2. Powiąż WhatsApp Tri-Crypt z rozszerzeniem pliku CRYPT

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku CRYPT. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku CRYPT, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików CRYPT” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami CRYPT.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików CRYPT. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik CRYPT jest zainfekowany - Kiedy plik CRYPT jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik CRYPT podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem CRYPT
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik CRYPT już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji WhatsApp Tri-Crypt i otwarcia pliku CRYPT.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik CRYPT nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik CRYPT.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi WHATSAPP TRI-CRYPT.

Rozszerzenia plików podobne do CRYPT