Rozszerzenie pliku DWG

DWG

Co to jest plik DWG?

Rozszerzenie pliku DWG

Rozszerzenie DWG dotyczy przede wszystkim plików utworzonych za pomocą aplikacji AutoCAD „Computer Aided Design”. AutoCAD to platforma programistyczna CAD opracowana przez AutoDesk, Inc. Rozszerzenie DWG można również nadać plikom utworzonym za pomocą różnych pakietów oprogramowania CAD, takich jak aplikacja IntelliCAD.

Pliki z rozszerzeniem DWG zawierają bazę danych rysunków 2D lub 3D, które zostały utworzone w oprogramowaniu CAD. Te pliki przechowują projekt i metadane opisujące zawartość pliku. Format DWG jest uważany za najczęściej używany format do rysunków CAD. Niektórzy eksperci szacują, że istnieje obecnie od 2 do 4 miliardów obrazów DWG.

Jak otworzyć plik DWG?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie AutoCAD a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj AutoCAD

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania AutoCAD, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem DWG to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z DWG. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki DWG

Krok 2. Powiąż AutoCAD z rozszerzeniem pliku DWG

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku DWG. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku DWG, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików DWG” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami DWG.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików DWG. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik DWG jest zainfekowany - Kiedy plik DWG jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik DWG podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem DWG
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik DWG już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji AutoCAD i otwarcia pliku DWG.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik DWG nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik DWG.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi AUTOCAD.

Rozszerzenia plików podobne do DWG