Rozszerzenie pliku GBI

GBI

Co to jest plik GBI?

Rozszerzenie pliku GBI

Pliki zawierające rozszerzenie pliku GBI są najczęściej kojarzone z oprogramowaniem do tworzenia kopii zapasowych gBurner firmy gBurner Systems. Aplikacja gBurner pozwala użytkownikom tworzyć kopie zapasowe dysków CD i DVD, tworzyć dyski wielosesyjne i kopie zapasowe danych rozruchowych, których mogą używać w przypadku zagubienia lub uszkodzenia oryginalnych dysków.

Format pliku GBI umożliwia kompresję plików, ochronę hasłem, szyfrowanie danych plików, dzielenie archiwów plików i obsługę funkcji sum kontrolnych. Zapewnia to większą wszechstronność niż wiele innych formatów plików kopii zapasowych, co sprawia, że format plików GBI jest popularny wśród użytkowników komputerów.

Jak otworzyć plik GBI?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie gBurner a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj gBurner

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania gBurner, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem GBI to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z GBI. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki GBI

Krok 2. Powiąż gBurner z rozszerzeniem pliku GBI

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku GBI. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku GBI, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików GBI” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami GBI.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików GBI. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik GBI jest zainfekowany - Kiedy plik GBI jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik GBI podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem GBI
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik GBI już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji gBurner i otwarcia pliku GBI.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik GBI nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik GBI.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi GBURNER.

Rozszerzenia plików podobne do GBI