Rozszerzenie pliku GP5

GP5

Co to jest plik GP5?

Rozszerzenie pliku GP5

Pliki zawierające rozszerzenie pliku GP5 to pliki utworzone za pomocą wielościeżkowego edytora tabulatury Guitar Pro 5. Ten edytor tabulatury pozwala użytkownikowi tworzyć partytury do gitar, basów, banjo i innych strunowych instrumentów muzycznych.

Aplikacja Guitar Pro 5 pozwala również śledzić postęp utworu muzycznego i może być używana jako sekwencer MIDI. Pliki GP5 przechowują partytury utworzone za pomocą oprogramowania Guitar Pro 5, jednak pliki te nie zawierają żadnych faktycznych danych audio.

Harmony Assistant, KGuitar, Guitar Pro OSX i Linux oraz DGuitar mogą importować pliki GP5.

Jak otworzyć plik GP5?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Guitar Pro a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Guitar Pro

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Guitar Pro, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem GP5 to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z GP5. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki GP5

Krok 2. Powiąż Guitar Pro z rozszerzeniem pliku GP5

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku GP5. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku GP5, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików GP5” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami GP5.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików GP5. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik GP5 jest zainfekowany - Kiedy plik GP5 jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik GP5 podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem GP5
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik GP5 już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Guitar Pro i otwarcia pliku GP5.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik GP5 nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik GP5.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi GUITAR PRO.

Rozszerzenia plików podobne do GP5