Rozszerzenie pliku GPX

GPX

Co to jest plik GPX?

Rozszerzenie pliku GPX

Pliki zawierające rozszerzenie pliku GPX są powszechnie nazywane plikami w formacie GPS Exchange. Informacje zawarte w pliku GPX mogą obejmować punkty, ślady i trasy. Ten format danych pozwala na wymianę informacji GPS między różnymi aplikacjami i użytkownikami. Jest to otwarty standardowy format pliku i może być używany przez różne programy. Początkowy format pliku GPX został wydany w 2002 r. Następnie w 2004 r. Wprowadzono GPX 1.1. Od tego czasu jest to domyślny standard XML do wymiany danych GPS.

Format pliku GPX oparty jest na formatowaniu XML, dzięki czemu można go importować z różnych aplikacji i urządzeń GPS.

Jak otworzyć plik GPX?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Google Earth a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Google Earth

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Google Earth, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem GPX to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z GPX. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki GPX

Krok 2. Powiąż Google Earth z rozszerzeniem pliku GPX

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku GPX. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku GPX, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików GPX” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami GPX.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików GPX. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik GPX jest zainfekowany - Kiedy plik GPX jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik GPX podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem GPX
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik GPX już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Google Earth i otwarcia pliku GPX.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik GPX nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik GPX.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi GOOGLE EARTH.

Rozszerzenia plików podobne do GPX