Rozszerzenie pliku ISZ

ISZ

Co to jest plik ISZ?

Rozszerzenie pliku ISZ

Pliki zawierające rozszerzenie ISZ zwykle przechowują pliki obrazów skompresowanych dysków. Pliki ISZ mają bardzo podobny charakter do plików ISO, ale zawartość pliku ISZ jest kompresowana w celu zmniejszenia pliku i zaoszczędzenia miejsca na dysku.

Format pliku ISZ obsługuje także ochronę hasłem i szyfrowanie. Bardzo duże pliki ISZ można podzielić na osobne woluminy. Mniejsze rozmiary podzielonego archiwum ułatwiają użytkownikom dystrybucję plików przez Internet.

Format pliku ISZ został stworzony przez EZB Systems, tę samą firmę, która stworzyła aplikację UltraISO.

Jak otworzyć plik ISZ?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie UltraISO a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj UltraISO

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania UltraISO, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem ISZ to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z ISZ. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki ISZ

Krok 2. Powiąż UltraISO z rozszerzeniem pliku ISZ

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku ISZ. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku ISZ, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików ISZ” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami ISZ.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików ISZ. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik ISZ jest zainfekowany - Kiedy plik ISZ jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik ISZ podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem ISZ
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik ISZ już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji UltraISO i otwarcia pliku ISZ.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik ISZ nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik ISZ.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ULTRAISO.

Rozszerzenia plików podobne do ISZ