Rozszerzenie pliku MDF

MDF

Co to jest plik MDF?

Rozszerzenie pliku MDF

Pliki z rozszerzeniem MDF zawierają obraz dysku z informacjami zapisanymi na dysku CD lub DVD. Pliki MDF są podobne do plików ISO, ale są zapisywane w innym formacie. Aby dane DVD lub CD mogły być poprawnie odtwarzane, plik MDF musi zostać zapisany z powiązanym plikiem MDS.

Rzeczywiste dane pliku na dysku, z którego skopiowano plik MDF, są przechowywane w pliku z rozszerzeniem MDF, natomiast plik z rozszerzeniem .Mds przechowuje nagłówek i informacje o ścieżce. Pliki te umożliwiają odtwarzanie multimediów zawartych na dysku CD lub DVD bez konieczności posiadania rzeczywistej płyty w napędzie CD lub DVD komputera.

Jak otworzyć plik MDF?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Alcohol 120% a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Alcohol 120%

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Alcohol 120%, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem MDF to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z MDF. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki MDF

Krok 2. Powiąż Alcohol 120% z rozszerzeniem pliku MDF

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku MDF. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku MDF, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików MDF” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami MDF.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików MDF. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik MDF jest zainfekowany - Kiedy plik MDF jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik MDF podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem MDF
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik MDF już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Alcohol 120% i otwarcia pliku MDF.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik MDF nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik MDF.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ALCOHOL 120%.

Rozszerzenia plików podobne do MDF