Rozszerzenie pliku MF

MF

Co to jest plik MF?

Rozszerzenie pliku MF

Pliki zawierające rozszerzenie pliku MF są używane w aplikacji Adobe FrameMaker. Adobe FrameMaker jest używany głównie przez pisarzy technicznych do projektów publikowania na komputerze, które są ukierunkowane na projekty pisania i dokumentacji technicznej. Kiedy plik jest tworzony i zapisywany w programie Adobe FrameMaker, zostaje mu przypisane rozszerzenie pliku MF.

Java używa również rozszerzenia pliku MF dla plików manifestu Java. Te pliki zawierają informacje o archiwum plików Java.

Niektóre pliki zawierające rozszerzenie pliku MF są również używane przez program do składu tekstu Metafont. Pliki MF używane przez tę aplikację zawierają pliki tekstowe Metafont.

Jak otworzyć plik MF?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Text editor a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Text editor

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Text editor, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem MF to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z MF. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki MF

Krok 2. Powiąż Text editor z rozszerzeniem pliku MF

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku MF. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku MF, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików MF” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami MF.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików MF. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik MF jest zainfekowany - Kiedy plik MF jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik MF podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem MF
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik MF już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Text editor i otwarcia pliku MF.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik MF nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik MF.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi TEXT EDITOR.

Rozszerzenia plików podobne do MF