Rozszerzenie pliku PUB

PUB

Co to jest plik PUB?

Rozszerzenie pliku PUB

Rozszerzenie pliku PUB jest nadawane dokumentom wydawcy. Ten format pliku jest używany przez aplikację Microsoft Publisher, która jest częścią pakietu Microsoft Office Professional Suite. Oprogramowanie wydawcy służy do tworzenia dokumentów biznesowych i materiałów marketingowych, takich jak plakaty, ulotki, biuletyny, banery i inne kreatywne pliki wydawnicze.

Pliki PUB mogą zawierać zarówno grafikę rastrową, jak i wektorową, tekst i rysowane obiekty. Czasami są one również wykorzystywane do integracji danych do scalania poczty. Oprócz tworzenia plików do drukowania dokumentów, program Publisher może także służyć do tworzenia dokumentów do kampanii e-mail i do użytku w Internecie.

Jak otworzyć plik PUB?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Adobe InDesign a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Adobe InDesign

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Adobe InDesign, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem PUB to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z PUB. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki PUB

Krok 2. Powiąż Adobe InDesign z rozszerzeniem pliku PUB

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku PUB. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku PUB, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików PUB” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami PUB.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików PUB. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik PUB jest zainfekowany - Kiedy plik PUB jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik PUB podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem PUB
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik PUB już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Adobe InDesign i otwarcia pliku PUB.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik PUB nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik PUB.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ADOBE INDESIGN.

Rozszerzenia plików podobne do PUB