
Rozszerzenie pliku SHP jest używane w zastrzeżonym formacie pliku danych, który został stworzony przez Autodesk dla jednego z ich programów CAD (projektowanie wspomagane komputerowo). Te pliki SHP, znane również jako pliki kształtów AutoCAD i pliki źródłowe AutoCAD, zawierają kod i atrybuty formatowania graficznego, które są używane dla czcionek tekstowych w projektach AutoCAD. To oprogramowanie CAD zostało opracowane przez Autodesk, Inc.
Te pliki SHP, również klasyfikowane jako pliki multimedialne 3D, są formatowane w formacie ASCII i zawierają parametry kształtu czcionek tekstowych. Te pliki SHP są ładowane, gdy projekty CAD z czcionkami tekstowymi używającymi tych plików SHP są otwierane w oprogramowaniu AutoCAD.
Te pliki SHP mogą być również używane przez inne programy Autodesk. Użytkownikom zaleca się pozostawienie tych plików SHP w spokoju, aby projekty CAD w programie AutoCAD lub innych programach Autodesk działały poprawnie, zwłaszcza te, które używają czcionek tekstowych z parametrami kształtu przechowywanymi w tych plikach SHP.
Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie CorelCAD a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.
Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania CorelCAD, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem SHP to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z SHP. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.
Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku SHP. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.
Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.
Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików SHP. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.
Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi CORELCAD.