Rozszerzenie pliku TEXTCLIPPING lub bardziej odpowiednio. .TextClipping z wielkimi literami C jest rozszerzeniem zwykle kojarzonym z komputerami Macintosh. Plik jest tworzony, gdy użytkownik po zaznaczeniu określonego tekstu przeciągnie go w dowolne miejsce na komputerze Macintosh. Na przykład ciąg cytatu z dokumentu Word lub powiedzenie z konkretnej prozy jest wybierany do cytowania, użytkownik może przeciągnąć tekst na pulpit, a system potraktuje go jako wycinek. Przycinanie można wybrać ponownie i umieścić w miejscu, w którym użytkownik tego potrzebuje. Ten plik jest w formacie .TextClipping.
Ale plików .TextClipping można używać tylko na komputerze Macintosh, z którego pochodzą. Udostępnianie pliku innemu komputerowi nawet w tym samym systemie operacyjnym może nie być możliwe, ponieważ plik .TextClipping przyjmuje specyfikację potrzebną dla komputera, na którym został utworzony, a specyfikacja ta może nie być taka sama na innym komputerze. Ponadto w pliku zostaną wyświetlone 0-bajtowe dane pamięci, jeśli użytkownik otworzy plik za pomocą aplikacji. Pliki TEXTCLIPPING służą jako forma transportu tekstu z jednego dokumentu do drugiego.
Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Apple Finder a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.
Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Apple Finder, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem TEXTCLIPPING to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z TEXTCLIPPING. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.
Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku TEXTCLIPPING. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.
Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.
Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików TEXTCLIPPING. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.
Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi APPLE FINDER.