Rozszerzenie pliku UIF

UIF

Co to jest plik UIF?

Rozszerzenie pliku UIF

UIF oznacza Universal Image Format. Pliki UIF to skompresowane pliki obrazów, które są używane do tworzenia kopii zapasowych dysków CD i DVD. Te kopie zapasowe mogą zawierać dane dowolnego typu, w tym pliki dokumentów, zdjęcia, filmy, pliki audio i inne. Jeśli użytkownik utworzy plik UIF, a informacje na dysku lub napędzie ulegną uszkodzeniu, można go użyć do przywrócenia informacji.

Format pliku UIF umożliwia ochronę hasłem danych komputera użytkownika, szyfrowanie danych i wartości sum kontrolnych. Pliki UIF są zwykle tworzone przez aplikację MagicISO. MagicISO można uruchomić tylko w systemach operacyjnych Windows.

Jak otworzyć plik UIF?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie UIF2ISO a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj UIF2ISO

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania UIF2ISO, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem UIF to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z UIF. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki UIF

MAC OS
MAC OS

Krok 2. Powiąż UIF2ISO z rozszerzeniem pliku UIF

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku UIF. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku UIF, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików UIF” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami UIF.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików UIF. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik UIF jest zainfekowany - Kiedy plik UIF jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik UIF podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem UIF
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik UIF już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji UIF2ISO i otwarcia pliku UIF.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik UIF nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik UIF.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi UIF2ISO.

Rozszerzenia plików podobne do UIF