Rozszerzenie pliku VBW

VBW

Co to jest plik VBW?

Rozszerzenie pliku VBW

Pliki zawierające rozszerzenie pliku VBW są najczęściej kojarzone z aplikacją Microsoft Visual Basic. Microsoft Visual Basic jest używany przez programistów do tworzenia aplikacji w języku Visual Basic przy użyciu przyjaznego interfejsu programistycznego. Visual Basic to zorientowany obiektowo język programowania opracowany przez Microsoft.

Pliki VBW używane przez oprogramowanie Microsoft Visual Basic tworzą pliki obszaru roboczego, które są tworzone za pomocą aplikacji. Pliki te służą do opracowywania edytorów tekstu, aplikacji internetowych i mobilnych dla środowiska operacyjnego Windows.

Microsoft Visual Basic został wycofany przez Microsoft. Program został zastąpiony nowszą aplikacją Visual Studio dla Windows i aplikacją webową.

Jak otworzyć plik VBW?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Microsoft Visual Studio a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Microsoft Visual Studio

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Microsoft Visual Studio, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem VBW to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z VBW. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki VBW

Krok 2. Powiąż Microsoft Visual Studio z rozszerzeniem pliku VBW

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku VBW. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku VBW, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików VBW” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami VBW.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików VBW. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik VBW jest zainfekowany - Kiedy plik VBW jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik VBW podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem VBW
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik VBW już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Microsoft Visual Studio i otwarcia pliku VBW.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik VBW nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik VBW.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi MICROSOFT VISUAL STUDIO.

Rozszerzenia plików podobne do VBW