Rozszerzenie pliku VMX

VMX

Co to jest plik VMX?

Rozszerzenie pliku VMX

Pliki zawierające rozszerzenie pliku VMX są najczęściej kojarzone z aplikacją VMware Fusion. VMware Fusion umożliwia użytkownikom komputerów Mac uruchamianie systemu operacyjnego Windows na komputerach Macintosh jako system operacyjny hosta maszyny wirtualnej.

Pliki VMX używane przez komputer Mac zawierają pliki konfiguracyjne oprogramowania. Te pliki przechowują ustawienia edytora ustawień maszyny wirtualnej i Kreatora nowej maszyny wirtualnej. Pliki VMX używane przez program VMware Fusion są zwykle zapisywane w formacie zwykłego tekstu.

Format pliku VMX jest podobny do formatu pliku CFG, jednak pliki CFG były używane we wcześniejszych wersjach VM Workstation.

Sufiks pliku VMX jest również używany w programie Cubase Mixer. To oprogramowanie do miksowania dźwięku przechowuje ustawienia kanału i efektów dla aplikacji audio Cubase.

Jak otworzyć plik VMX?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie VMware Fusion a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj VMware Fusion

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania VMware Fusion, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem VMX to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z VMX. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki VMX

Krok 2. Powiąż VMware Fusion z rozszerzeniem pliku VMX

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku VMX. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku VMX, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików VMX” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami VMX.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików VMX. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik VMX jest zainfekowany - Kiedy plik VMX jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik VMX podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem VMX
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik VMX już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji VMware Fusion i otwarcia pliku VMX.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik VMX nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik VMX.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi VMWARE FUSION.

Rozszerzenia plików podobne do VMX