Rozszerzenie pliku CRTX

CRTX

Co to jest plik CRTX?

Rozszerzenie pliku CRTX

Format pliku CRTX jest używany w plikach powiązanych z programem Microsoft Excel 2007 i innymi późniejszymi wersjami programu Excel. CRTX to typ pliku pakietu Microsoft Office, który zawiera szablon wykresu, którego można używać w programie Microsoft Excel i innych programach MS Office. CRTX oznacza szablon wykresu - XML.

Użytkownik nie może otworzyć pliku bezpośrednio lub klikając dwukrotnie plik. Aby wyświetlić zawartość pliku CRTX, otwórz Microsoft Excel 2007 i kliknij „Wstaw”. Przejdź do wykresów, a następnie kliknij dowolne „Kolumny, linie, kulek, słupki, obszary, rozproszenie lub inne wykresy”. Pod opcjami znajduje się przycisk wyboru „Wszystkie typy wykresów”. Kliknij to i pojawi się okno „Wstaw wykres”. U dołu tego okna znajdują się cztery przyciski wyboru, a mianowicie „Zarządzaj szablonami…”, „Ustaw jako domyślny wykres”, „Ok” i „Anuluj”. Kliknij „Zarządzaj szablonami”. Nastąpi przekierowanie do adresu okna eksploratora „C: Dokumenty i ustawienia Nazwa użytkownika Dane aplikacji Dane Microsoftu Wzory”. Wklej plik CRTX we wskazanym folderze docelowym i zamknij okno eksploratora. Nie zamykaj jednak okna „Wstaw wykres”. W górnej części okna „Wstawianie wykresu” znajduje się ikona typu folderu „Szablony” Kliknij ją, a wklejony plik CRTX pojawi się tam. Kliknij go dwukrotnie i wyświetl zawartość.

Jak otworzyć plik CRTX?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Microsoft Word a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Microsoft Word

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Microsoft Word, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem CRTX to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z CRTX. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki CRTX

Krok 2. Powiąż Microsoft Word z rozszerzeniem pliku CRTX

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku CRTX. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku CRTX, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików CRTX” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami CRTX.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików CRTX. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik CRTX jest zainfekowany - Kiedy plik CRTX jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik CRTX podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem CRTX
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik CRTX już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Microsoft Word i otwarcia pliku CRTX.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik CRTX nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik CRTX.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi MICROSOFT WORD.

Rozszerzenia plików podobne do CRTX