Rozszerzenie pliku DOT

DOT

Co to jest plik DOT?

Rozszerzenie pliku DOT

Rozszerzenie pliku DOT jest używane przez edytor tekstu Microsoft Word do przechowywania szablonów dokumentów Word.

Microsoft Word to jedna z aplikacji wchodzących w skład pakietu aplikacji Microsoft Office. Program Word umożliwia użytkownikom tworzenie różnych dokumentów tekstowych.

Pliki DOT tworzone przez program Word zawierają wstępnie sformatowane ustawienia. Ten format pliku pozwala użytkownikowi utworzyć szablon z określonymi marginesami, nagłówkami, czcionkami i stylami strony i zastosować styl szablonu w wielu dokumentach Word.

Pliki DOT są powszechnie używane w firmowych papierach firmowych i standardowych formularzach. Niektóre szablony DOT są dołączone do aplikacji Microsoft Word, ale użytkownicy mogą tworzyć własne niestandardowe szablony zgodnie z własnymi potrzebami przetwarzania tekstu.

Jak otworzyć plik DOT?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Microsoft Word a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Microsoft Word

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Microsoft Word, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem DOT to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z DOT. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki DOT

Krok 2. Powiąż Microsoft Word z rozszerzeniem pliku DOT

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku DOT. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku DOT, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików DOT” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami DOT.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików DOT. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik DOT jest zainfekowany - Kiedy plik DOT jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik DOT podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem DOT
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik DOT już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Microsoft Word i otwarcia pliku DOT.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik DOT nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik DOT.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi MICROSOFT WORD.

Rozszerzenia plików podobne do DOT