Rozszerzenie pliku MXF

MXF

Co to jest plik MXF?

Rozszerzenie pliku MXF

MXF to akronim oznaczający format wymiany materiałów. Format pliku MXF został zaprojektowany przez Society of Motion Picture and Television Engineers.

Pliki zawierające rozszerzenie pliku MXF są często nazywane cyfrowym odpowiednikiem taśmy wideo. Pliki te zawierają dane wideo i audio, a także inne strumienie danych. Można je stosować w magnetowidach, kamerach i komputerach.

Format pliku MXF jest formatem kontenerowym, a pliki MXF można w razie potrzeby konwertować na inne formaty wideo. Jednak musi być obecny odpowiedni kodek wideo, aby odtwarzać wideo zawarte w pliku kontenera MXF.

Jak otworzyć plik MXF?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie QuickTime Player a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj QuickTime Player

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania QuickTime Player, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem MXF to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z MXF. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki MXF

Krok 2. Powiąż QuickTime Player z rozszerzeniem pliku MXF

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku MXF. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku MXF, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików MXF” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami MXF.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików MXF. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik MXF jest zainfekowany - Kiedy plik MXF jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik MXF podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem MXF
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik MXF już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji QuickTime Player i otwarcia pliku MXF.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik MXF nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik MXF.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi QUICKTIME PLAYER.

Rozszerzenia plików podobne do MXF