Rozszerzenie pliku OXPS

OXPS

Co to jest plik OXPS?

Rozszerzenie pliku OXPS

Rozszerzenie pliku OXPS oznacza Open XML Paper Specification, która jest najnowszą wersją formatu pliku XPS utworzoną przez Microsoft i Ecma International. Te rozszerzenia plików XPS i OXPS są formatami plików dokumentów. Podobnie jak pliki PDF, pliki OXPS i .Xps służą do publikowania, udostępniania i dystrybucji dokumentów o stałym układzie.

Alternatywnie do plików PDF format pliku OXPS przechowuje dane tekstowe i multimedialne wraz ze specyfikacjami formatowania i atrybutami układu wydruku. Format pliku OXPS jest używany wyłącznie w systemie Windows 8.

Windows 8 zapewnia wbudowane aplikacje, których można używać do otwierania i przeglądania dokumentów w formacie pliku OXPS. Starsze wersje systemu Windows nie mają wbudowanych narzędzi ani nie obsługują kompatybilności plików OXPS.

Jak otworzyć plik OXPS?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie NiXPS View a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj NiXPS View

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania NiXPS View, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem OXPS to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z OXPS. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki OXPS

Krok 2. Powiąż NiXPS View z rozszerzeniem pliku OXPS

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku OXPS. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku OXPS, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików OXPS” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami OXPS.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików OXPS. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik OXPS jest zainfekowany - Kiedy plik OXPS jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik OXPS podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem OXPS
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik OXPS już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji NiXPS View i otwarcia pliku OXPS.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik OXPS nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik OXPS.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi NIXPS VIEW.

Rozszerzenia plików podobne do OXPS