Rozszerzenie pliku TORRENT

TORRENT

Co to jest plik TORRENT?

Plik torrent to specjalny typ pliku, który zawiera informacje o tym, jak pobrać inny plik, czy to wideo, grę, program czy cokolwiek innego. Informacje są wykorzystywane przez narzędzie do pobierania torrentów, takie jak BitTorrent lub? Torrent, do pobierania treści od innych użytkowników, często wielu jednocześnie, aby przyspieszyć pobieranie. Dlatego programy torrentowe nazywane są programami do udostępniania plików peer-to-peer - pobierasz części plików od innych osób, których potrzebujesz, podczas gdy inni mogą pobierać części, które masz - stąd udostępnianie plików peer-to-peer (P2P).

Należy zauważyć, że sam plik torrent nie zawiera danych, które użytkownik udostępnia w sieci P2P. Plik TORRENT zawiera ogólne informacje o danych, takie jak nazwa i rozmiar pliku oraz lokalizacja pliku w Internecie.

Pliki torrent są bardzo powszechne w pobieraniu muzyki i filmów i są używane na prawie wszystkich platformach udostępniania plików. Torrenty pozwalają użytkownikom pobierać większe pliki szybciej niż w przypadku konieczności pobrania całego pliku z jednego hosta, ponieważ format pliku pozwala użytkownikom pobrać ten sam plik z wielu „nasion”, aby szybciej zakończyć proces pobierania.

Czy pliki torrent są legalne? To zależy. Można znaleźć wiele darmowego oprogramowania, filmów i informacji rozpowszechnianych jako torrenty, ale z pewnością można również znaleźć wiele pirackich filmów i oprogramowania zainfekowanego wirusem. Uważaj na pokusę, ponieważ prawdopodobnie dostaniesz „premie” za nielegalne oprogramowanie, które pobierasz, a niektórzy dostawcy usług internetowych monitorują pobieranie nielegalnych filmów dla właścicieli praw autorskich.

Jak otworzyć plik TORRENT?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie BitTorrent a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj BitTorrent

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania BitTorrent, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem TORRENT to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z TORRENT. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki TORRENT

Krok 2. Powiąż BitTorrent z rozszerzeniem pliku TORRENT

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku TORRENT. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku TORRENT, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików TORRENT” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami TORRENT.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików TORRENT. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik TORRENT jest zainfekowany - Kiedy plik TORRENT jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik TORRENT podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem TORRENT
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik TORRENT już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji BitTorrent i otwarcia pliku TORRENT.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik TORRENT nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik TORRENT.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi BITTORRENT.

Rozszerzenia plików podobne do TORRENT