Rozszerzenie pliku VFS

VFS

Co to jest plik VFS?

Rozszerzenie pliku VFS

Pliki zawierające rozszerzenie pliku VFS są najczęściej kojarzone z wirtualnymi systemami plików. Pliki te zawierają indeks plików i katalogów znajdujących się na dysku twardym. Komputer używa tych plików VFS, aby skrócić czas przeglądania i wyszukiwania plików znajdujących się na dysku.

Rozszerzenie pliku VFS jest także używane przez różne aplikacje do gier. W tym przypadku plik VFS zawiera archiwum plików gry, w tym grafikę gry, muzykę, mapy, dźwięki, tekstury i inne dane gry. Rozszerzenie pliku jest powszechnie używane w grach UFO, które zostały stworzone przez czeski zespół Altar.

Jak otworzyć plik VFS?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie mount a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj mount

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania mount, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem VFS to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z VFS. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki VFS

Linux
Linux

Krok 2. Powiąż mount z rozszerzeniem pliku VFS

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku VFS. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku VFS, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików VFS” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami VFS.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików VFS. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik VFS jest zainfekowany - Kiedy plik VFS jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik VFS podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem VFS
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik VFS już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji mount i otwarcia pliku VFS.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik VFS nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik VFS.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi MOUNT.

Rozszerzenia plików podobne do VFS