Rozszerzenie pliku XIF lub rozszerzony format obrazu to rozszerzenie plików pierwotnie utworzonych dla oprogramowania skanującego ScanSoft Pagis. Jest to typ pliku obrazu zaprojektowany jako rozszerzenie formatu .TIFF (Tag Image File Format) do przechowywania dokumentów tekstowych jako obrazów. Pliki obrazów XIF można podzielić na cztery warstwy: warstwę tekstową do optycznego rozpoznawania znaków (OCR), warstwę kolorów tekstu, kolejną warstwę segmentu kolorowego obrazu i warstwę odcienia tła.
Ponadto rozszerzenie pliku XIF nie jest już często używane, ponieważ obecnie używanych jest wiele bardziej popularnych rozszerzeń obrazów. XIF to rozszerzony format pliku, a nie sam obraz. Ale wciąż istnieją programy, które można z tym powiązać, takie jak te opracowane i używane przez Xerox. Pliki XIF zawierają strumienie informacji o obrazie z informacjami tekstowymi opisującymi dokument i przechowującymi adnotacje użytkownika. Chociaż jest rozszerzalna, specyfikacja nie obejmuje makr ani kodu wykonywanego w systemie użytkownika.
Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie OmniPage a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.
Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania OmniPage, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem XIF to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z XIF. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.
Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku XIF. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.
Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.
Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików XIF. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.
Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi OMNIPAGE.