Rozszerzenie pliku CRX

CRX

Co to jest plik CRX?

Rozszerzenie pliku CRX

Pliki zawierające rozszerzenie pliku CRX są używane przez przeglądarkę internetową Google Chrome. Google Chrome jest przeglądarką podobną do przeglądarki Internet Explorer dystrybuowanej przez Microsoft, ale Chrome jest własnością Google Corporation.

Pliki CRX używane przez przeglądarkę Chrome zawierają pliki wtyczek, zwane również plikami rozszerzeń Google Chrome. Pliki te są instalowane w aplikacji przeglądarki Google Chrome użytkownika, aby zapewnić użytkownikowi dodatkowe funkcje, takie jak niestandardowe skórki przeglądarki i interaktywne funkcje przeglądarki.

Pliki CRX są często dystrybuowane w formacie skompresowanym, co ułatwia zarządzanie nimi w celu dystrybucji i pobierania z Internetu. Pliki są zwykle kompresowane przy użyciu technologii kompresji Zip.

Jak otworzyć plik CRX?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Google Chrome a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Google Chrome

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Google Chrome, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem CRX to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z CRX. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki CRX

Krok 2. Powiąż Google Chrome z rozszerzeniem pliku CRX

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku CRX. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku CRX, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików CRX” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami CRX.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików CRX. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik CRX jest zainfekowany - Kiedy plik CRX jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik CRX podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem CRX
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik CRX już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Google Chrome i otwarcia pliku CRX.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik CRX nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik CRX.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi GOOGLE CHROME.

Rozszerzenia plików podobne do CRX