Rozszerzenie pliku DOCX

DOCX

Co to jest plik DOCX?

Rozszerzenie pliku DOCX

Rozszerzenie DOCX jest przypisane do dokumentów Microsoft Word utworzonych w edycji Microsoft Word 2007 (i wszystkich późniejszych wersjach). Jest to nowy format Word oparty na XML, który pozwala na lepszą kompresję dokumentów Word i zmniejszenie rozmiarów plików. Różnica między formatem XML Word a wcześniejszymi formatami Word polega na tym, że dokumenty XML Word są zapisywane w formacie tekstowym zamiast starszego formatu binarnego.

Format DOCX jest znany jako format Microsoft Office Open XML. Dokumenty zapisane w formacie DOCX nie są zgodne ze starszymi wersjami programu Microsoft Word, chociaż niektóre aplikacje typu open source (takie jak Open Office) mogą otwierać dokumenty zapisane z rozszerzeniem DOCX.

Jak otworzyć plik DOCX?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Microsoft Word a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Microsoft Word

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Microsoft Word, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem DOCX to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z DOCX. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki DOCX

Krok 2. Powiąż Microsoft Word z rozszerzeniem pliku DOCX

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku DOCX. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku DOCX, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików DOCX” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami DOCX.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików DOCX. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik DOCX jest zainfekowany - Kiedy plik DOCX jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik DOCX podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem DOCX
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik DOCX już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Microsoft Word i otwarcia pliku DOCX.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik DOCX nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik DOCX.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi MICROSOFT WORD.

Rozszerzenia plików podobne do DOCX