Rozszerzenie pliku FPT

FPT

Co to jest plik FPT?

Rozszerzenie pliku FPT

Rozszerzenie pliku FPT jest najczęściej używane przez aplikację bazodanową FileMaker Pro. Inne aplikacje baz danych również używają formatu pliku FPT. Pliki te zawierają informacje tekstowe używane do opisu bazy danych, zwanej także notatką. Pliki FPT używają surowego tekstu do opisania bazy danych, zamiast używać standardowego pola bazy danych. Pliki z rozszerzeniem FPT nie zawierają żadnych rzeczywistych informacji o bazie danych. Pliki FPT przechowują tylko komentarze dotyczące powiązanej bazy danych.

Rozszerzenie pliku FPT jest także używane dla plików danych AbacusLaw, Act! Pliki, pliki pól notatek Alpha Five i pliki płyty czołowej (motywu) odtwarzacza Audio Audio.

Jak otworzyć plik FPT?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie FileMaker Pro a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj FileMaker Pro

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania FileMaker Pro, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem FPT to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z FPT. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki FPT

Krok 2. Powiąż FileMaker Pro z rozszerzeniem pliku FPT

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku FPT. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku FPT, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików FPT” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami FPT.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików FPT. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik FPT jest zainfekowany - Kiedy plik FPT jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik FPT podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem FPT
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik FPT już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji FileMaker Pro i otwarcia pliku FPT.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik FPT nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik FPT.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi FILEMAKER PRO.

Rozszerzenia plików podobne do FPT