Rozszerzenie pliku ISO

ISO

Co to jest plik ISO?

Rozszerzenie pliku ISO

Pliki ISO to zwykle obrazy płyt CD lub DVD oparte na standardzie ISO-9660. Ten standard został opublikowany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną i jest akceptowanym standardowym formatem obrazu dysku. Pliki ISO zawierają duplikaty danych, które zostały utworzone z oryginalnego dysku komputera. Pliki te są powszechnie używane podczas powielania lub tworzenia kopii zapasowych dysków CD i DVD.

Rozszerzenie pliku .so jest również używane przez oprogramowanie InstallShield. To oprogramowanie służy do tworzenia instalatorów różnych pakietów oprogramowania. Pliki ISO używane przez ten instalator zawierają obrazy programu instalowanego na komputerze użytkownika.

Jak otworzyć plik ISO?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Apple Disk Utility a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Apple Disk Utility

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Apple Disk Utility, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem ISO to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z ISO. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki ISO

Krok 2. Powiąż Apple Disk Utility z rozszerzeniem pliku ISO

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku ISO. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku ISO, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików ISO” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami ISO.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików ISO. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik ISO jest zainfekowany - Kiedy plik ISO jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik ISO podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem ISO
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik ISO już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Apple Disk Utility i otwarcia pliku ISO.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik ISO nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik ISO.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi APPLE DISK UTILITY.

Rozszerzenia plików podobne do ISO