Rozszerzenie pliku MST

MST

Co to jest plik MST?

Rozszerzenie pliku MST

Pliki zawierające rozszerzenie pliku MST są używane przez system operacyjny Microsoft Windows w celu dostosowania ustawień instalacji aplikacji Instalatora Microsoft Windows. Plik MST może zmieniać właściwości Instalatora Windows, pozwalając różnym grupom użytkowników na niestandardowe opcje instalacji podczas instalowania różnych aplikacji komputerowych.

Pliki MST są powszechnie używane do testowania oprogramowania i do celów programistycznych. Pliki te zawierają różne konfiguracje oprogramowania i niestandardowe parametry oprogramowania, które są budowane podczas procesu tworzenia oprogramowania. Plik MST jest zwykle tylko jedną częścią kompletnego pakietu instalatora, a rzeczywisty pakiet instalatora zawiera przyrostek pliku .Msi.

Jak otworzyć plik MST?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Windows Installer a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Windows Installer

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Windows Installer, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem MST to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z MST. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki MST

Krok 2. Powiąż Windows Installer z rozszerzeniem pliku MST

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku MST. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku MST, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików MST” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami MST.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików MST. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik MST jest zainfekowany - Kiedy plik MST jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik MST podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem MST
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik MST już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Windows Installer i otwarcia pliku MST.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik MST nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik MST.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi WINDOWS INSTALLER.

Rozszerzenia plików podobne do MST