Rozszerzenie pliku OPUS

OPUS

Co to jest plik OPUS?

Rozszerzenie pliku OPUS

Rozszerzenie pliku OPUS jest używane dla formatu kodeka audio utworzonego przez Internet Engineering Task Force (IETF). Te pliki OPUS zawierają cyfrowe dane audio przechowywane w kontenerze OGG. Niektóre narzędzia VoIP generują te pliki OPUS za pomocą wbudowanego zestawu funkcji telefonii i funkcji nagrywania głosu.

Te pliki OPUS są również używane przez niektóre aplikacje, które zapewniają interaktywne funkcje związane z dźwiękiem i usługi strumieniowego przesyłania danych internetowych w czasie rzeczywistym. Należą do nich ramy sieciowe, programy do strumieniowego przesyłania muzyki i narzędzia do komunikacji błyskawicznej (IM) z funkcjami czatu głosowego i nagrywania dźwięku.

Odtwarzacz multimediów VLC, który został stworzony przez zespół projektowy VideoLAN, może być używany do otwierania i przeglądania zawartości audio tych plików OPUS. To oprogramowanie ma wersje na komputery z systemem Windows, komputery Mac OS X, a nawet platformy urządzeń mobilnych, takie jak Android i iOS.

Jak otworzyć plik OPUS?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie VLC media player a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj VLC media player

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania VLC media player, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem OPUS to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z OPUS. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki OPUS

Krok 2. Powiąż VLC media player z rozszerzeniem pliku OPUS

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku OPUS. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku OPUS, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików OPUS” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami OPUS.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików OPUS. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik OPUS jest zainfekowany - Kiedy plik OPUS jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik OPUS podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem OPUS
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik OPUS już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji VLC media player i otwarcia pliku OPUS.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik OPUS nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik OPUS.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi VLC MEDIA PLAYER.

Rozszerzenia plików podobne do OPUS