Rozszerzenie pliku PK

PK

Co to jest plik PK?

Rozszerzenie pliku PK

Pliki zawierające rozszerzenie pliku PK są zwykle kojarzone z aplikacjami falowymi Audition i Cool Edit Pro. Pliki PK używane przez te programy zawierają wizualną reprezentację odpowiedniego pliku audio. Podczas odtwarzania pliku audio plik PK wyświetla na ekranie wizualną reprezentację fali pliku audio.

Rozszerzenie pliku PK jest także używane przez oprogramowanie LaTex. Ta aplikacja używa sufiksu pliku PK dla skompresowanych plików czcionek zapisywanych przez program.

Spakowane pliki czcionek bitmapowych można również zapisywać z przyrostkiem pliku PK.

Jak otworzyć plik PK?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Adobe Audition a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Adobe Audition

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Adobe Audition, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem PK to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z PK. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki PK

Krok 2. Powiąż Adobe Audition z rozszerzeniem pliku PK

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku PK. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku PK, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików PK” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami PK.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików PK. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik PK jest zainfekowany - Kiedy plik PK jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik PK podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem PK
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik PK już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Adobe Audition i otwarcia pliku PK.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik PK nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik PK.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ADOBE AUDITION.

Rozszerzenia plików podobne do PK