Pliki z rozszerzeniem RAF są często łączone z MyFinePix Studio. Opracowany przez Fujifilm, myFInePix jest licencjonowanym darmowym oprogramowaniem dla Windows (32-bitowym i 64-bitowym), używanym do zarządzania, przeglądania i drukowania obrazów. Program może być również wykorzystywany do przesyłania zdjęć i filmów do serwisów społecznościowych, a także użytkownicy mogą edytować zdjęcia i filmy 3D zrobione aparatami cyfrowymi Fujifilm 3D.
Każdy plik RAF zawiera informacje o wymiennym pliku obrazu lub EXIF. Ten plik EXIF jest oznaczony obrazem, dzięki czemu można go otworzyć i edytować za pomocą aplikacji graficznych innych firm. Niektóre programy graficzne rozpoznają format Qimage i Miniatury dla Fuji.
Obrazy Fujifilm RAF (plik surowy) zawierają czyste, nieprzetworzone dane z matrycy CCD lub CMOS aparatu Fuji. Nazywa się to raw, ponieważ jest cyfrowym negatywem bez żadnych innych efektów w aparacie i kompresji. Plik RAF oznacza dosłownie jako surowy obraz - nic nie zostało zrobione w tym pliku i tak jest.
Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Aperture a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.
Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Aperture, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem RAF to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z RAF. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.
Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku RAF. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.
Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.
Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików RAF. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.
Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi APERTURE.