Rozszerzenie pliku SDC

SDC

Co to jest plik SDC?

Rozszerzenie pliku SDC

Rozszerzenie pliku SDC jest najczęściej związane z aplikacjami arkuszy kalkulacyjnych OpenOffice i StarOffice Calc. Te pliki zawierają arkusze kalkulacyjne utworzone za pomocą tych programów. Pliki SDC można eksportować do różnych aplikacji arkuszy kalkulacyjnych.

Rozszerzenie pliku SDC jest również używane do plików archiwum Microsoft Secure Download Cabinet, plików konfiguracyjnych Smart Diary Suite, plików utworów BigPond Music, plików zestawu danych ESRI SDC i plików danych krzywej rozładowania stołu Autodesk.

Jak otworzyć plik SDC?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Apache OpenOffice a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Apache OpenOffice

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Apache OpenOffice, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem SDC to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z SDC. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki SDC

Krok 2. Powiąż Apache OpenOffice z rozszerzeniem pliku SDC

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku SDC. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku SDC, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików SDC” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami SDC.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików SDC. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik SDC jest zainfekowany - Kiedy plik SDC jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik SDC podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem SDC
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik SDC już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Apache OpenOffice i otwarcia pliku SDC.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik SDC nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik SDC.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi APACHE OPENOFFICE.

Rozszerzenia plików podobne do SDC