Rozszerzenie pliku APK

APK

Co to jest plik APK?

Rozszerzenie pliku APK

Pliki APK to pakiety aplikacji, które zostały utworzone dla mobilnego systemu operacyjnego Google na Androida. System operacyjny Android oparty jest na systemie operacyjnym Linux i został pierwotnie opracowany przez Open Handset Alliance do użytku na telefonach komórkowych, jednak obecnie oprócz systemu komórkowego jest on również używany na tablety mobilne.

Pliki zawierające rozszerzenie pliku APK przechowują pliki potrzebne do uruchomienia pojedynczej aplikacji Android na urządzeniu mobilnym z systemem Android. Sam plik APK jest skompresowanym archiwum plików, które zawiera pliki kodu aplikacji, plik AndroidManifest.Xml i pliki zasobów aplikacji.

Jak otworzyć plik APK?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Google Android SDK a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Google Android SDK

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Google Android SDK, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem APK to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z APK. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki APK

Krok 2. Powiąż Google Android SDK z rozszerzeniem pliku APK

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku APK. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku APK, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików APK” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami APK.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików APK. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik APK jest zainfekowany - Kiedy plik APK jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik APK podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem APK
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik APK już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Google Android SDK i otwarcia pliku APK.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik APK nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik APK.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi GOOGLE ANDROID SDK.

Rozszerzenia plików podobne do APK