ECW lub ulepszone rozszerzenie skompresowanego pliku falkowego jest rodzajem kompresji formatu pliku obrazu, w którym zasadniczo przechowuje informacje przechwycone przez satelity i kamery lotnicze lub georeadery umieszczone w przestrzeni kosmicznej. Ten typ pliku jest znany z wykorzystywania do przechwytywania zdjęć lotniczych za pośrednictwem satelitów do opracowywania baz danych geolokalizacji i map. Pliki ECW są popularne wśród programistów i użytkowników Geographic Information System, dlatego istnieje wiele aplikacji, które można wykorzystać do przeglądania plików w formacie ECW.
Mapowanie zasobów ziemi zapoczątkowało zastosowanie wzmocnionej skompresowanej falki, a później należało do ERDAS (system analizy danych zasobów ziemi). ECW jest idealnym formatem obrazu dla dużego pliku obrazu ze względu na jego zdolność do osiągania dużych współczynników kompresji, które mają inne formaty.
ER Mapper Image Compressor to aplikacja przeznaczona wyłącznie do obsługi plików ECW. Ponieważ zdjęcia lotnicze z miejsc i obszarów geograficznych są zwykle duże, z pewnością zajęłoby to duży rozmiar pamięci. Niemniej jednak wspomniany kompresor może kompresować obraz w celu ekstremalnego zmniejszenia rozmiaru pliku bez zmiany lub utraty oryginalnej jakości obrazu.
Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie FME Desktop a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.
Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania FME Desktop, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem ECW to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z ECW. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.
Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku ECW. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.
Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.
Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików ECW. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.
Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi FME DESKTOP.