Rozszerzenie pliku SWF

SWF

Co to jest plik SWF?

Rozszerzenie pliku SWF

Rozszerzenie SWF oznacza Small Web Format. Format pliku SWF został zaprojektowany w celu dostarczania grafiki i animacji przez Internet, które można oglądać na komputerze użytkownika. Animacje i grafika zaprojektowane za pomocą oprogramowania Adobe Flash są zapisywane w formacie SWF. Pliki te mogą zawierać zarówno tekst, jak i grafikę.

Format pliku SWF to końcowy format pliku dla całej zawartości Flash. Adobe Flash został po raz pierwszy opracowany przez Macromedia, który został przejęty przez Adobe w 2005 roku. Pliki SWF są plikami „produktu końcowego” do przeglądania przez użytkowników i jako takie są plikami tylko do odczytu, których nie można zmienić ani edytować.

Jak otworzyć plik SWF?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Adobe Flash a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Adobe Flash

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Adobe Flash, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem SWF to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z SWF. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki SWF

Krok 2. Powiąż Adobe Flash z rozszerzeniem pliku SWF

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku SWF. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku SWF, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików SWF” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami SWF.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików SWF. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik SWF jest zainfekowany - Kiedy plik SWF jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik SWF podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem SWF
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik SWF już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Adobe Flash i otwarcia pliku SWF.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik SWF nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik SWF.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ADOBE FLASH.

Rozszerzenia plików podobne do SWF