Rozszerzenie pliku CR2

CR2

Co to jest plik CR2?

Rozszerzenie pliku CR2

Pliki zawierające rozszerzenie CR2 to pliki surowego obrazu Canon. Pliki te są oparte na standardzie obrazu TIFF, ale obrazy, które zawierają te pliki, są surowymi obrazami wykonanymi aparatem cyfrowym Canon.

Pliki CR2 to pliki nieskompresowane. Obraz w pliku CR2 to dokładnie ten sam obraz, który został zarejestrowany przez wykrywacz CCD wewnątrz aparatu Canon w momencie robienia zdjęcia.

Niektóre pliki CR2 zawierają również informacje tekstowe o zdjęciu, a także szczegółowe informacje na temat warunków panujących w aparacie podczas robienia zdjęcia.

Jak otworzyć plik CR2?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Canon Digital Photo Professional a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Canon Digital Photo Professional

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Canon Digital Photo Professional, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem CR2 to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z CR2. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki CR2

Krok 2. Powiąż Canon Digital Photo Professional z rozszerzeniem pliku CR2

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku CR2. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku CR2, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików CR2” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami CR2.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików CR2. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik CR2 jest zainfekowany - Kiedy plik CR2 jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik CR2 podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem CR2
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik CR2 już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Canon Digital Photo Professional i otwarcia pliku CR2.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik CR2 nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik CR2.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi CANON DIGITAL PHOTO PROFESSIONAL.

Rozszerzenia plików podobne do CR2