Rozszerzenie pliku DOCM

DOCM

Co to jest plik DOCM?

Rozszerzenie pliku DOCM

Pliki zawierające rozszerzenie pliku DOCM są używane przez edytor tekstu Microsoft Word. Pliki DOCM używane przez ten program to pliki dokumentów z obsługą makr, które zostały utworzone w wersjach programu do edycji tekstu Microsoft Word 2007 i 2010.

Pliki DOCM są podobne do plików DOCX, ale zawierają makra i skrypty VBA. Podobnie jak pliki DOCX, pliki DOCM używają kombinacji architektury XML i kompresji plików ZIP. Ta kompresja umożliwia przechowywanie plików w mniejszym rozmiarze, zwalniając miejsce na dysku twardym użytkownika i ułatwiając dystrybucję plików online.

Jak otworzyć plik DOCM?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Microsoft Word a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Microsoft Word

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Microsoft Word, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem DOCM to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z DOCM. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki DOCM

Krok 2. Powiąż Microsoft Word z rozszerzeniem pliku DOCM

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku DOCM. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku DOCM, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików DOCM” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami DOCM.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików DOCM. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik DOCM jest zainfekowany - Kiedy plik DOCM jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik DOCM podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem DOCM
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik DOCM już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Microsoft Word i otwarcia pliku DOCM.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik DOCM nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik DOCM.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi MICROSOFT WORD.

Rozszerzenia plików podobne do DOCM