Rozszerzenie pliku INF

INF

Co to jest plik INF?

Rozszerzenie pliku INF

Format pliku INF został opracowany przez Microsoft jako zwykły tekst. Te pliki INF są również nazywane plikami informacji instalacyjnych i są używane w aplikacjach systemu Windows, sterownikach urządzeń i składnikach oprogramowania układowego instalacji systemu Windows. Gdy użytkownik pobiera instalator sterownika urządzenia lub pakiet instalacyjny aplikacji Windows, zwykle dołączany jest plik INF. Te pliki INF są również zawarte w pakietach instalacyjnych większości aktualizacji i uaktualnień oprogramowania układowego dla komputerów z systemem Windows.

Dane przechowywane w tych plikach INF są zwykle szczegółami w postaci zwykłego tekstu, z których korzystają instalatorzy aplikacji Windows, urządzeń sprzętowych i komponentów oprogramowania układowego. Te dane są zwykle lokalizacjami katalogów wymaganych zasobów, folderów instalacyjnych i plików. Gdy te pliki INF są dołączone do instalatorów sterowników urządzeń i aktualizacji lub aktualizacji oprogramowania układowego, dane te mogą zawierać konfiguracje urządzeń, ustawienia domyślne i dzienniki stanu.

Te pliki INF mogą również zawierać informacje o oprogramowaniu, sterowniku urządzenia lub komponencie oprogramowania układowego. Są to między innymi data utworzenia i wydania instalatora, numer wersji i programista. Te pliki INF można otwierać za pomocą standardowych aplikacji do edycji tekstu, takich jak Notatnik.

Jak otworzyć plik INF?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie TextMate a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj TextMate

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania TextMate, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem INF to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z INF. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki INF

Krok 2. Powiąż TextMate z rozszerzeniem pliku INF

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku INF. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku INF, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików INF” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami INF.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików INF. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik INF jest zainfekowany - Kiedy plik INF jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik INF podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem INF
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik INF już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji TextMate i otwarcia pliku INF.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik INF nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik INF.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi TEXTMATE.

Rozszerzenia plików podobne do INF