Rozszerzenie pliku OPML

OPML

Co to jest plik OPML?

Rozszerzenie pliku OPML

OPML to skrót od Outline Processor Markup Language. Format pliku OPML służy do wymiany informacji między aplikacjami działającymi w różnych systemach operacyjnych. Format OPML oparty jest na formacie XML opracowanym dla konturów.

Format pliku OPML został początkowo stworzony przez Radio Userland. Został opracowany jako natywny format plików dla aplikacji konspektu. Jednak od samego początku inne programy dostosowały format pliku do innych zastosowań.

Pliki OPML są powszechnie używane do wymiany list subskrypcji RSS między różnymi agregatorami kanałów.

Oryginalny format pliku OPML został teraz zastąpiony bardziej uniwersalnym formatem pliku OPML 2.0.

Jak otworzyć plik OPML?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie OmniOutliner a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj OmniOutliner

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania OmniOutliner, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem OPML to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z OPML. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki OPML

Krok 2. Powiąż OmniOutliner z rozszerzeniem pliku OPML

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku OPML. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku OPML, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików OPML” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami OPML.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików OPML. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik OPML jest zainfekowany - Kiedy plik OPML jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik OPML podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem OPML
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik OPML już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji OmniOutliner i otwarcia pliku OPML.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik OPML nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik OPML.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi OMNIOUTLINER.

Rozszerzenia plików podobne do OPML