Rozszerzenie pliku PHP

PHP

Co to jest plik PHP?

Rozszerzenie pliku PHP

PHP to język skryptowy, który jest często używany do tworzenia różnych stron internetowych i aplikacji internetowych. Pliki z rozszerzeniem PHP mogą zawierać tekst, znaczniki HTML i skrypty. Pliki te są przetwarzane przez zdalny serwer, a następnie zwracane do przeglądarki internetowej użytkownika jako zwykły kod HTML.

Często strony internetowe wykorzystują pliki PHP do przetwarzania swoich formularzy online lub dostępu do informacji z internetowej bazy danych. Na przykład, kiedy zapisujesz się na listę mailingową lub przesyłasz dane kontaktowe na stronę internetową, możesz to robić za pomocą skryptu PHP.

Jak otworzyć plik PHP?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Adobe Dreamweaver a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Adobe Dreamweaver

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Adobe Dreamweaver, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem PHP to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z PHP. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki PHP

Krok 2. Powiąż Adobe Dreamweaver z rozszerzeniem pliku PHP

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku PHP. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

  • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku PHP, który chcesz otworzyć
  • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
  • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
  • Kliknij „Więcej aplikacji”
  • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
  • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików PHP” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami PHP.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików PHP. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

  • Sprawdź, czy plik PHP jest zainfekowany - Kiedy plik PHP jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik PHP podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
  • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem PHP
  • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik PHP już nie istnieje.
  • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Adobe Dreamweaver i otwarcia pliku PHP.
  • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik PHP nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik PHP.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ADOBE DREAMWEAVER.

Rozszerzenia plików podobne do PHP