Rozszerzenie pliku WML

WML

Co to jest plik WML?

Rozszerzenie pliku WML

Pliki zawierające rozszerzenie pliku WML zawierają strony internetowe utworzone dla urządzeń mobilnych i komórkowych. Strony internetowe zawarte w tych plikach zostały zaprojektowane z myślą o smartfonach, telefonach komórkowych z obsługą Internetu i urządzeniach PDA.

Format pliku WML oparty jest na XML. Jest to podstawowy format pliku dla urządzeń mobilnych, które implementują specyfikację Wireless Application Protocol.

Pliki WML mają bardzo podobny charakter do plików HTML, ale pliki WML są zapisywane w języku Wireless Markup Language, a nie w Hyper Text Markup Language używanym do projektowania zwykłych stron internetowych.

Jak otworzyć plik WML?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Adobe Dreamweaver a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Adobe Dreamweaver

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Adobe Dreamweaver, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem WML to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z WML. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki WML

Krok 2. Powiąż Adobe Dreamweaver z rozszerzeniem pliku WML

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku WML. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku WML, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików WML” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami WML.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików WML. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik WML jest zainfekowany - Kiedy plik WML jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik WML podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem WML
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik WML już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Adobe Dreamweaver i otwarcia pliku WML.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik WML nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik WML.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ADOBE DREAMWEAVER.

Rozszerzenia plików podobne do WML